Nejen o Umění sebekoučinku s Marianem Jelínkem
Lidé chtějí často návody, desatera. Jenomže tady nejde o vaření polévky podle receptu. To, co inspiruje jednoho člověka, nemusí inspirovat druhého. Dnešní svět je nastavený tak, že se mnoho lidí honí jen za potěšením, chtějí dosáhnout co nejvíc a stávají se tak štvanci. A to je problém. Co se týče online formy – dostupnost a touha mít věci hned nás s kolegy přivedla na myšlenku umožnit lidem v klidu z prostředí domova, kolikrát se jim zachce, a hlavně kdy se jim zachce, když budou správně nastaveni na cestu do hlubin naší duše tak, aby měli k dispozici kvalitní studijní materiál. Podmínkou ale bylo, pokud možno co nejkvalitnější zpracování a zábavná forma.
Umění sebekoučinku poskytuje člověku možnost naučit a osvojit si techniky a metody práce se svou myslí. Každému individuálně, šité na míru. Zároveň mu pomůže uvědomit si nedílnou součást evoluce, která mu usnadní základní sebepoznání. A to si dovolím tvrdit by nemělo chybět nikomu z nás.
Máme dva typy myšlenek. Jedny, které chceme a sami si je vyprovokujeme. Nám ale vadí myšlenky, které nechceme, jenže stále přicházejí. Já jsem to vzal tak, že myšlenky, které nechceme, jsou myšlenky mého dvojčete. Abych s nimi uměl pracovat, potřebuji se se svým dvojčetem skamarádit. Beru ho jako své malé dítě. Když například přijde s myšlenkou, že má strach, protože zítra píše diktát, racionálně ho usměrním, protože jako dospělý takový strach nemám a navíc mám logické argumenty k tomu, abych ho povzbudil.
Vést vnitřní dialog má velký smysl, protože tak koučujeme sami sebe. Dialogy mohou být různé – u sportovců před tréninkem, po zápase, u manažerů třeba před těžkou poradou, tedy v momentech, kdy bych si měl subjektivní svět nastavit do zóny optimálního fungování. Tedy do zóny, kdy člověk v dané tématice využije maximálně svých racionalit a zároveň se nabije emoční touhou, vášní a nadšením. Tyto dvě spojnice – tedy emoce, která vede k akci, energii, a rozum, který emoci řídí – vedou podle mého názoru k tomu, že osobnost má největší potenciál podat v dané věci maximální výkon.
Lidé se nechovají logicky, a proto nám nefungují některé poučky a návody na život. Měli bychom proto každý začít sám u sebe – sebepoznáním. A k tomu by nám mělo pomoct právě Umění sebekoučinku, které nezačíná ničím jiným než sebepoznáním a pomůže nám utvořit si na míru práci sám se sebou – se svou myslí.
Čtyřdílný osobnostní rozvojový program Umění sebekoučinku naleznete zde.